فرآیند انتخاب استراتژی

مديران پس از تجزيه و تحليل محيط، تعيين جهت‌گيري سازماني و تعريف مأموريت، ارزشها، چشم انداز و اهداف سازماني آماده‌ تعيين استراتژي‌هاي سازماني مي‌باشند. تعيين استراتژي عبارتست از فرآيند تعيين زمينه‌هاي عملکرد مناسب جهت دستيابي به اهداف سازماني در راستاي مأموريت و فلسفه‌ وجودي سازمان. به عبارت ديگر استراتژي‌ها مي‌بايست تحليل‌هاي محيطي را منعکس کرده و منتج به رسيدن به مأموريت و اهداف سازماني شوند. روشها و مدل‌هاي تعيين استراتژي به تبع مديريت استراتژيک، ازيک تکنيک و دستورالعمل خاص پيروي نکرده، هريک حاوي يک مفهوم و يک بينش هستند. در اين راستا مدل‌هاي برنامه‌ريزي استراتژيک فراواني موجود مي‌باشند که انتخاب آنها با توجه به ماهيت شرکت، وضعيت صنعت مربوطه و شرايط محيطي صورت مي پذيرد. بنابراين مي‌توان ادعا کرد که در هر شرکتي که مديريت استراتژيک پياده شده است، يک مدل برنامه‌ريزي استراتژيک منحصر به فرد به کار رفته که مي‌تواند در آن عملاً از يک يا چند مدل برنامه‌ريزي استراتژيک کلاسيک استفاده شده باشد.
مدل‌هاي انتخاب استراتژي:
با كمك اين مدلها و ابزارهاي علمي، انتخاب استراتژيك انجام ميگيرد. مدل‌هاي زيادي در اين زمينه معرفي گرديده كه ما در اينجا فقط به ذكر نام تعدادي از آنها مي‌پردازيم:

 مدل BCG (گروه مشاوره بوستون)
 مدل GE/IE
 مدل SWOT
 مدل SPACE

به دلیل تشریح این ابزارها در سایتهای تخصصی سعی خواهم نمود در آینده نمونه های کاربردی و جدیدتری را به خدمت دوستان ارائه دهم.

نکته قابل ذکر آن است‌که در سازمانهای هلدینگ و شرکتهای مختلط ابزارهای دیگی نیز مطرح می‌باشد که در مطلبی جداگانه به آنها خواهم پرداخت.


تدوين استراتژی‌های وظيفه‌ای

در هر سازمان بخش‌هاي وظيفه‌اي گوناگوني وجود دارند، مثلا بخش توليد، خريد، بازاريابي، مالي‌/‌حسابداري، منابع انساني و 
اگر استراتژي كلان شركت كسب ۲۰% سهم بازار دوربين‌هاي ديجيتالي در كشور ايران است، اين هدف كلان بايستي در قالب استراتژي‌هاي وظيفه‌اي تقسيم گردند. يعني فرضا براي تحقق استراتژي فوق، بخش توليد ساليانه ۲% ميزان توليد خود را افزايش دهد، بخش بازاريابي بايستي افراد بيشتري را براي تبليغات و فروش استخدام نمايد، منابع مالي و حسابداري بايد بودجه مورد نياز واحد توليد براي افزايش توليد و بودجه مورد نياز واحد بازاريابي براي افزايش تبليغات و فروش را تامين نمايد. منابع انساني بايد افراد مورد نياز براي توليد بيشتر و يا انجام تبليغات بازاريابي را فراهم نمايد و همچنين ارائه دهندهسيستم تشويقي ارزيابي عملكرد باشند. به تعداد واحدهاي وظيفه‌اي، براي اجراي فعاليت‌ها، بايستي استراتژي‌هاي وظيفه‌اي تدوين گردند.


خدمات کلینیک مشاوران مدیریت ایران (IranBSC):

  • تسهیل‌گری در پیاده سازی و جاری سازی برنامه‌ریزی استراتژیک و سیستم ارزیابی عملکرد با استفاده از ابزار کارت امتیازی متوازن (BSC-Balanced Score Card) در قالب سنتی و اجرای کارت امتیازی متوازن با شش وجه برای اولین بار در ایران
  • آموزش برنامه‌ریزی استراتژیک از تئوری تا عمل
  • آموزش استفاده از ابزار کارت امتیازی متوازنو روش تهیه نقشه استراتژی با شش وجه در بخش ارزیابی سند راهبردی
  • تسهیل‌گری و مشاوره در تعیین شاخص های کلیدی عملکردی با معرفی سه دست شاخص (PI،KRI،KPI) و تهیه سند شناسنامه شاخص سند راهبردی
  • آموزش روش تعیین شاخص های کلیدی عملکردی د حوزه‌های فردی و سازمانی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کلیه حقوق محتوای این سایت متعلق به کلینیک مشاوره مدیریت ایران می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد